Človek reagujúci na pálenie záhy spôsobené refluxom žalúdočnej šťavy

Reflux žalúdočnej šťavy: Príčiny a prejavy

Čo je reflux žalúdočnej šťavy?
Aké sú prejavy refluxu žalúdočnej šťavy?
Čo je príčinou refluxu žalúdočnej šťavy?

Čo je reflux žalúdočnej šťavy?

Reflux žalúdočnej šťavy je spätný tok kyslého obsahu žalúdka do ezofágu (pažeráka), čo môže vyvolať pálenie záhy. Uvedené termíny sa často zamieňajú, reflux žalúdočnej šťavy je však mechanizmus, ktorým sa vracia späť do pažeráka (niekedy úst) časť žalúdočného obsahu, a pálenie záhy je nepríjemný pocit, ktorým sa reflux prejavuje.

Ak trpíte častým refluxom žalúdočnej šťavy, tak možno trpíte ochorením nazývaným refluxná choroba pažeráka. Refluxná choroba pažeráka a ezofageálny reflux (GORD alebo GERD) je jedno a to isté. Môže to znieť desivo, ale vo väčšine prípadov nie je GORD závažným ochorením a denne ho zažíva jeden z desiatich jedincov. Dlhodobé problémy však môžu viesť k poškodeniu sliznice pažeráka, takže ak máte akékoľvek obavy, navštívte svojho lekára alebo lekárnika.

Pikantné kari s pálivými čili papričkami na stole

Aké sú prejavy refluxu žalúdočnej šťavy?

Reflux žalúdočnej šťavy sa nemusí prejavovať bolestivo, ale môže spôsobovať nasledujúce ťažkosti:

 • Pocit pálenia alebo horúčavy v hrudi alebo v hrdle, zvyčajne po jedle
 • Pálivá, kyslá, horkastá či slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní.
 • Tlak za hrudnou kosťou
 • Pocit plnosti
 • Grganie
 • Pocit na vracanie / vracanie (žalúdočná nevoľnosť)
 • Kŕče
 • Zápach z úst
 • Čkanie

„Keď jem neskoro v noci, mávam na hrudi a v zadnej časti krku pocit tlaku a pálenia.“

Čo je príčinou refluxu žalúdočnej šťavy?

Na rozhraní pažeráka a žalúdka sa nachádza tzv. pažerákový zvierač. Ten sa otvára pri prechode hltu jedla z pažeráka do žalúdka. Pri neúplnom zavretí alebo prílišnom uvoľnení zvierača môže dôjsť k návratu žalúdočnej šťavy späť do pažeráka.

K refluxu žalúdočnej šťavy bežne dochádza pri konzumácii niektorých druhov potravín. Vyprážané alebo mastné jedlá, tučné mäso a mliečne produkty z plnotučného mlieka môžu byť príčinou uvoľnenia zvierača. Kofeínové nápoje, káva, alkohol a pikantné jedlá môžu zase zvyšovať produkciu žalúdočnej šťavy. Medzi najbežnejšie spúšťače refluxu žalúdočnej šťavy patria konzumácia veľkých porcií, spánok hneď po jedle alebo konzumácia tesne pred spaním.

Pravdepodobnosť refluxu zvyšuje aj nadváha, pretože zvýšený tlak pôsobiaci na žalúdok môže spôsobovať otvorenie zvierača.

K refluxu žalúdočnej šťavy dochádza aj v dôsledku oslabenia žalúdočného zvierača alebo pri nadmernej produkcii žalúdočnej šťavy a nedostatku ochranného hlienu na žalúdočnej sliznici. Existuje aj tzv. hiátová hernia. Pri nej sa medzerou v bránici môžu časti žalúdka pretlačiť do hrudnej dutiny, čím sa zvyšuje riziko refluxu.

Reflux žalúdočných štiav sa zhoršuje aj pôsobením stresu.


K refluxu môže dochádzať aj pri užívaní niektorých liekov.

Grilovanie mäsovej zmesi na grile

Trápi vás reflux žalúdočnej šťavy? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prejavy refluxu zmierniť.

 • Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo
 • Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka
 • Tipy, ako bojovať so stresom
 • Čo spôsobuje pálenie záhy
Alt text

Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo

Aj keď sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa, mnohí z nás ich často obetujú a radšej si ešte niekoľko minút pospia.

Ranný zhon však nutne nemusí znamenať, že zostanete bez raňajok.

Spolu s Rennie ICE bez cukru sa pozrieme na výborné raňajky, ktoré sa dajú pripraviť za veľmi krátky čas a zvládnete si ich zobrať so sebou aj pri dobiehaní na autobus.

Viac informácií
Alt text

Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka

Termíny „reflux žalúdočnej šťavy“ a „prekyslenie žalúdka“ sa pomerne často zamieňajú a ľudia často ani nevedia, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

Ale v skutočnosti je medzi nimi hneď niekoľko rozdielov, pretože prekyslenie žalúdka nie je, ako sa mnohí domnievajú, len slabšou formou refluxu žalúdočnej šťavy.

S Rennie ICE bez cukru sme sa na tieto dva problémy dôkladne pozreli a zostavili sme túto príručku, ktorá vám vysvetlí všetky rozdiely.

Viac informácií
Alt text

Tipy, ako bojovať so stresom

Na pálení záhy alebo na prekyslení žalúdka sa môže významne podieľať stres – o dôvod viac, prečo v rámci boja so stresom začať žiť zdravo.

Hľadanie nových spôsobov zvládania stresových situácií a relaxácie našťastie nemusí nutne stáť obrovské množstvo času a peňazí. Množstvo vecí, ktoré vám v živote pomôžu od stresu, môžete začať robiť už dnes.

Rennie ICE bez cukru vám ukáže niekoľko skvelých vecí, ktorými môžete svoje napätie zmierniť.

Viac informácií
Alt text

Čo spôsobuje pálenie záhy

Pálenie záhy denne ovplyvňuje tisíce ľudí a pre niektoré z nich predstavuje až extrémne nepríjemný pocit.

Pálenie záhy vzniká často následkom refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a pociťujeme je ako pálenie v hrudi alebo hrdle.

Pálenie záhy vnímame rôzne - od pocitu pálenia na hrudi po kyslú chuť vzadu v krku. Problém najčastejšie nastáva po požití určitých potravín, ktoré mnohí z nás konzumujú denne.

Viac informácií