Bežnou príčinou prekyslenia žalúdka sú mastné vyprážané pokrmy

Prekyslenie žalúdka: Príčiny a prejavy

Čo je prekyslenie žalúdka?
Príznaky prekyslenia žalúdka
Čo spôsobuje prekyslenie žalúdka?

Čo je prekyslenie žalúdka?

Tráviace ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka (aj žalúdočná dyspepsia) sa prejavujú bolesťou žalúdka či nevoľnosťou, často po jedle. Môžu zasiahnuť kedykoľvek, ale najčastejšie k tomu dochádza krátko po jedle.

Prekyslenie žalúdka je úplne prirodzené a čas od času sa prihodí väčšine ľudí. Môžete ním trpieť niekoľkokrát do roka, prípadne symptómy pozorovať pravidelne. Nepríjemný pocit alebo bolesť pri zažívacích ťažkostiach môžu byť mierneho, ale takisto závažnejšieho charakteru a môžu trvať niekoľko minút, ale aj niekoľko dlhých hodín.

Následkom hormonálnych a fyzických zmien sa prekyslenie žalúdka objavuje aj v tehotenstve. Viac informácií o možnostiach užívania zdravotníckej pomôcky Rennie ICE bez cukru v tehotenstve nájdete v časti venovanej páleniu záhy a prekysleniu žalúdka v tehotenstve. Prekyslenie žalúdka v tehotenstve sa dá jednoducho vyriešiť užívaním zdravotníckej pomôcky Rennie ICE bez cukru*, nemusí vám teda nutne pokaziť deň.

Pořízení fotografie pokrmu na mobilní telefon

Konzumácia ťažkých alebo tučných pokrmov môže spôsobovať tráviace ťažkosti.

*Užívanie akýchkoľvek liekov a dalších prípravkov v tehotenstve vždy najskôr konzultujte s lekárom či lekárnikom.

Príznaky prekyslenia žalúdka

Prejavy prekyslenia žalúdka:

 • Bolesť, ktorá väčšinou začína v hornej oblasti brucha a pokračuje nahor za hrudnú kosť
 • Bolesť pod rebrami
 • Žalúdočná nevoľnosť alebo vracanie
 • Škvŕkanie alebo bublanie v žalúdku
 • Kŕče v žalúdku
 • Nafúknuté brucho
 • Nepríjemný pocit po jedle
 • Nadmerné grganie alebo plynatosť
 • Pocit pálenia v žalúdku

„Keď si idem ľahnúť, mám také kŕče, že nemôžem zaspať.“

Čo spôsobuje prekyslenie žalúdka?

Žalúdok začína produkovať žalúdočnú šťavu a kyselinu soľnú (HCl) už pri obyčajnom pohľade na jedlo. Pri jedle sa potom vylučuje ďalšie množstvo pre lepšie trávenie potravy. Ak je kyseliny priveľa, alebo ak je potrava dráždivá, môže dochádzať k pocitu bolesti, napätiu, páleniu v oblasti žalúdka a pod.

Každý vníma prekyslenie žalúdka inak. Príčiny, ktoré spôsobujú prekyslenie žalúdka, sa môžu líšiť. Snažte sa nájsť spojenie medzi tým, kedy je vám zle, a tým, kedy a čo jete. Medzi bežné príčiny patria:

Žena krájajúca pizzu na stole
 • Konzumácia alkoholu

  Pri konzumácii alkoholu dochádza v žalúdku ku zvýšenej produkcii žalúdočnej šťavy, čo môže spôsobovať podráždenie jeho sliznice.
 • Fajčenie

  Chemické látky v cigaretovom dyme môžu uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom a tým umožniť návrat žalúdočnej šťavy do hornej časti zažívacieho traktu.
 • Životný štýl plný stresu

  Symptómy prekyslenia žalúdka sa zvyčajne zhoršujú v období stresu a zlepšujú sa pri odpočinku. Stres a úzkosť majú na naše zažívanie obrovský vplyv a vedú ku zvýšenej produkcii žalúdočnej šťavy.
 • Konzumácia ťažkých alebo tučných jedál

  môže viesť k podráždeniu žalúdka. Rovnako aj nedostatočné rozžuvanie potravy a hltanie.

Dlhodobé prekyslenie žalúdka býva často dôsledkom (ale aj príčinou) vredového ochorenia, vplyv môže mať aj užívanie niektorých liekov alebo môže súvisieť s iným ochorením. Ak trpíte týmito ťažkosťami dlhšie obdobie, navštívte svojho lekára.

Trápi vás prekyslený žalúdok? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prejavy prekyslenia žalúdka zmierniť.

 • Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo
 • Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka
 • Tipy, ako bojovať so stresom
 • Čo spôsobuje pálenie záhy
Alt text

Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo

Aj keď sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa, mnohí z nás ich často obetujú a radšej si ešte niekoľko minút pospia.

Ranný zhon však nutne nemusí znamenať, že zostanete bez raňajok.

Spolu s Rennie ICE bez cukru sa pozrieme na výborné raňajky, ktoré sa dajú pripraviť za veľmi krátky čas a zvládnete si ich zobrať so sebou aj pri dobiehaní na autobus.

Viac informácií
Alt text

Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka

Termíny „reflux žalúdočnej šťavy“ a „prekyslenie žalúdka“ sa pomerne často zamieňajú a ľudia často ani nevedia, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

Ale v skutočnosti je medzi nimi hneď niekoľko rozdielov, pretože prekyslenie žalúdka nie je, ako sa mnohí domnievajú, len slabšou formou refluxu žalúdočnej šťavy.

S Rennie ICE bez cukru sme sa na tieto dva problémy dôkladne pozreli a zostavili sme túto príručku, ktorá vám vysvetlí všetky rozdiely.

Viac informácií
Alt text

Tipy, ako bojovať so stresom

Na pálení záhy alebo na prekyslení žalúdka sa môže významne podieľať stres – o dôvod viac, prečo v rámci boja so stresom začať žiť zdravo.

Hľadanie nových spôsobov zvládania stresových situácií a relaxácie našťastie nemusí nutne stáť obrovské množstvo času a peňazí. Množstvo vecí, ktoré vám v živote pomôžu od stresu, môžete začať robiť už dnes.

Rennie ICE bez cukru vám ukáže niekoľko skvelých vecí, ktorými môžete svoje napätie zmierniť.

Viac informácií
Alt text

Čo spôsobuje pálenie záhy

Pálenie záhy denne ovplyvňuje tisíce ľudí a pre niektoré z nich predstavuje až extrémne nepríjemný pocit.

Pálenie záhy vzniká často následkom refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a pociťujeme je ako pálenie v hrudi alebo hrdle.

Pálenie záhy vnímame rôzne - od pocitu pálenia na hrudi po kyslú chuť vzadu v krku. Problém najčastejšie nastáva po požití určitých potravín, ktoré mnohí z nás konzumujú denne.

Viac informácií