Čili papričky predstavujúce pocit pálenia pri pálení záhy

Pálenie záhy: Príčiny a dôsledky

Čo je pálenie záhy?
Ako vnímame pálenie záhy?
Čo spôsobuje pálenie záhy?

Čo je pálenie záhy?

Pálenie záhy (tzv. pyróza) je pocit pálenia vychádzajúci z hrude smerom nahor do hrdla. Dostavuje sa často vo vlnách a je spôsobené návratom žalúdočného obsahu cez pažerákový zvierač do pažeráka. Nepríjemné pocity vznikajú v dôsledku dráždenia sliznice pažeráka kyslou žalúdočnou šťavou.

Pálenie záhy môže trvať aj niekoľko hodín a dochádza k nemu najčastejšie po jedle alebo v spánku. Práve poloha poležiačky pálenie záhy často zhoršuje, preto sa niektorí ľudia často ani nevyspia.

Pálenie záhy patrí medzi jeden z najčastejších symptómov tzv. gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD). Aj keď to môže znieť až desivo, ezofageálny reflux zažíva bežne každý z nás. Samotná choroba GERD zvyčajne nie je závažné ochorenie, dlhodobé problémy však môžu viesť k trvalému poškodeniu sliznice pažeráka. Preto pri pretrvávajúcich ťažkostiach navštívte svojho lekára alebo sa poraďte s lekárnikom.

Práca na notebooku alebo mobilnom telefóne s kávou

Následkom hormonálnych a fyzických zmien sa pálenie záhy veľmi často objavuje aj v tehotenstve. Viac informácií o možnostiach užívania Rennie ICE bez cukru v tehotenstve nájdete v časti venovanej páleniu záhy v tehotenstve.

Ako vnímame pálenie záhy?

Pálenie záhy sa dá opísať rôzne:
 • Pocit pálenia v hrudi alebo v hrdle po jedle
 • Pálivá, kyslá, horkastá či slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní
 • Tlak za hrudnou kosťou
 • Pocit plnosti žalúdka
 • Grganie
 • Pocit na vracanie

„Mám pocit, ako by som mal žalúdok v jednom ohni.“

Čo spôsobuje pálenie záhy?

Pálenie záhy je veľmi bežné, vo väčšine prípadov býva spôsobené návratom kyslej žalúdočnej šťavy v dôsledku prílišného uvoľnenia dolného pažerákového zvierača. Tento zvierač sa nachádza na rozhraní pažeráka a žalúdka a normálne sa otvára len na veľmi krátky okamih, aby do žalúdka prepustil prehltnutý kúsok jedla.

Pálivé čili papričky posiate kvapkami vody
 • Niektoré jedlá môžu riziko pálenia záhy z rôznych dôvodov zvyšovať. Vyprážané alebo mastné jedlá, tučné mäso a plnotučné mliečne výrobky môžu spôsobiť uvoľnenie pažerákového zvierača. Kofeínové nápoje, káva, alkohol a pikantné jedlá môžu zase stimulovať produkciu zvýšeného množstva žalúdočnej šťavy a takisto zvyšovať pravdepodobnosť pálenia záhy.
 • Niektorí ľudia pociťujú pálenie záhy vtedy, keď sú v strese.
 • Riziko pálenia záhy ďalej zvyšuje obezita, ktorej následkom je na žalúdok vyvíjaný nadmerný tlak. Ten môže po jedle spôsobiť otvorenie pažerákového zvierača. Podobne môže prekážať aj príliš tesný odev alebo opasok
 • Pálí vás záha? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pálenie záhy zmierniť.
 • Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo
 • Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka
 • Tipy, ako bojovať so stresom
 • Čo spôsobuje pálenie záhy
Alt text

Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo

Aj keď sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa, mnohí z nás ich často obetujú a radšej si ešte niekoľko minút pospia.

Ranný zhon však nutne nemusí znamenať, že zostanete bez raňajok.

Spolu s Rennie ICE bez cukru sa pozrieme na výborné raňajky, ktoré sa dajú pripraviť za veľmi krátky čas a zvládnete si ich zobrať so sebou aj pri dobiehaní na autobus.

Viac informácií
Alt text

Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka

Termíny „reflux žalúdočnej šťavy“ a „prekyslenie žalúdka“ sa pomerne často zamieňajú a ľudia často ani nevedia, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

Ale v skutočnosti je medzi nimi hneď niekoľko rozdielov, pretože prekyslenie žalúdka nie je, ako sa mnohí domnievajú, len slabšou formou refluxu žalúdočnej šťavy.

S Rennie ICE bez cukru sme sa na tieto dva problémy dôkladne pozreli a zostavili sme túto príručku, ktorá vám vysvetlí všetky rozdiely.

Viac informácií
Alt text

Tipy, ako bojovať so stresom

Na pálení záhy alebo na prekyslení žalúdka sa môže významne podieľať stres – o dôvod viac, prečo v rámci boja so stresom začať žiť zdravo.

Hľadanie nových spôsobov zvládania stresových situácií a relaxácie našťastie nemusí nutne stáť obrovské množstvo času a peňazí. Množstvo vecí, ktoré vám v živote pomôžu od stresu, môžete začať robiť už dnes.

Rennie ICE bez cukru vám ukáže niekoľko skvelých vecí, ktorými môžete svoje napätie zmierniť.

Viac informácií
Alt text

Čo spôsobuje pálenie záhy

Pálenie záhy denne ovplyvňuje tisíce ľudí a pre niektoré z nich predstavuje až extrémne nepríjemný pocit.

Pálenie záhy vzniká často následkom refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a pociťujeme je ako pálenie v hrudi alebo hrdle.

Pálenie záhy vnímame rôzne - od pocitu pálenia na hrudi po kyslú chuť vzadu v krku. Problém najčastejšie nastáva po požití určitých potravín, ktoré mnohí z nás konzumujú denne.

Viac informácií