Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy v tehotenstve

Prečo začína v tehotenstve páliť záha?
Dôsledky pálenia záhy v tehotenstve
Liečba pálenia záhy v tehotenstve
Tipy, ako sa vyhnúť páleniu záhy v tehotenstve

Prečo začína v tehotenstve páliť záha?

Pálenie záhy v tehotenstve je veľmi bežné, najmä v treťom trimestri, keď pyrózou (pálením záhy) trpia až dve tretiny tehotných žien. Je to dané tým, že v tehotenstve vaše telo produkuje hormóny, ktoré môžu spomaľovať trávenie a uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom.

V dôsledku toho potom existuje väčšia pravdepodobnosť úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka, pri ktorom sa objavuje pálivá bolesť v hrudnej a krčnej oblasti. Únik žalúdočnej šťavy do pažeráka môže spôsobovať aj zvyšujúci sa tlak na žalúdok pri raste dieťaťa v maternici.

Muž a tehotná žena držiaci sa za ruky

Žiadny strach, dieťa nie je vôbec ohrozené, ale môže to byť extrémne nepríjemné pre vás. Vítanú úľavu vám môže poskytnúť práve Rennie ICE bez cukru, ktorý môžete užívať aj v tehotenstve, ak budete dodržiavať príslušné pokyny*.

*Užívanie akýchkoľvek liekov a ďalších prípravkov v tehotenstve vždy najskôr konzultujte s lekárom či lekárnikom.

Dôsledky pálenia záhy v tehotenstve

Ako môžete pálenie záhy v tehotenstve pociťovať:

 • bolesť pod rebrami,
 • kŕče v žalúdku,
 • pocit pálenia v oblasti hrude a krku po jedle,
 • pálivá, kyslá alebo slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní,
 • náročné prehĺtanie.

„Keď som čakala prvé dieťa, netušila som, že ma bude až takto páliť záha. Prežiť deň boli niekedy naozajstné muky.“

Liečba pálenia záhy v tehotenstve

Čo môžem užívať proti páleniu záhy v tehotenstve?

Môžete si vydýchnuť, Rennie ICE bez cukru je možné užívať aj v tehotenstve (samozrejme v súlade s odporúčaniami v návode na použitie). Rennie ICE bez cukru pôsobí priamo v žalúdku. Rennie ICE bez cukru obsahujúce uhličitan vápenatý a horečnatý rýchlo neutralizuje nadbytok žalúdočnej kyseliny a premení ju na vodu a ďalšie prirodzené látky. Účinok spočíva v neutralizácii nadbytku žalúdočnej kyseliny, ktorú premieňa na vodu a ďalšie prirodzené látky, ktoré telo dokáže ľahko vylúčiť.

Žena prezerajúca si ovocie na trhu

Užívanie akýchkoľvek liekov a ďalších prípravkov v tehotenstve vždy najskôr konzultujte s lekárom či lekárnikom.

Tipy, ako sa vyhnúť páleniu záhy v tehotenstve

Spôsob konzumácie a vybrané druhy potravín môžu v tehotenstve pomôcť pálenie záhy udržať na uzde:

 • Príliš rýchla konzumácia jedla zvyšuje riziko pálenia záhy. Skúste si nájsť čas a jedlo si patrične vychutnať.

 • Snažte sa jesť päť alebo šesť menších pokrmov namiesto troch veľkých, a to v niekoľkohodinových intervaloch. Žalúdok nebude preplnený a nebude vyvíjaný tlak na bránicu. Ak menšie porcie nezvládate, skúste jesť hlavný chod v čase obeda a večeru čo najskôr. Jedlo potom bude mať dostatok času prejsť žalúdkom a minimalizuje sa tým riziko refluxu žalúdočnej šťavy pred spaním.

 • Snažte sa pri jedle sedieť vzpriamene, pretože poležiačky môže dôjsť k návratu potravy aj žalúdočnej šťavy. Spánok na dvoch alebo troch vankúšoch môže byť takisto v neskorších fázach tehotenstva prínosný.

 • Aj keď to nie je jednoduché, skúste zachovať pokoj a vyhýbať sa stresovým situáciám. Tak zaistíte plynulé fungovanie svojho zažívacieho traktu.

 • Snažte sa pri jedle nepiť príliš veľa tekutín, pretože dochádza k riedeniu žalúdočnej šťavy, ktorá potom nie je taká efektívna. Radšej sa hydratujte pitím vody medzi jednotlivými jedlami počas dňa.

 • Bohužiaľ, aj keď sa budete riadiť všetkými radami, ako sa vyhnúť páleniu záhy v tehotenstve, nepríjemných pocitov sa zrejme úplne nezbavíte. U väčšiny žien by ale mali po pôrode úplne vymiznúť.

Informácie o pálení záhy a spôsobe liečby.

 • Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo
 • Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka
 • Tipy, ako bojovať so stresom
 • Čo spôsobuje pálenie záhy
Alt text

Raňajky v pohybe: jednoducho a zdravo

Aj keď sú raňajky považované za najdôležitejšie jedlo dňa, mnohí z nás ich často obetujú a radšej si ešte niekoľko minút pospia.

Ranný zhon však nutne nemusí znamenať, že zostanete bez raňajok.

Spolu s Rennie ICE bez cukru sa pozrieme na výborné raňajky, ktoré sa dajú pripraviť za veľmi krátky čas a zvládnete si ich zobrať so sebou aj pri dobiehaní na autobus.

Viac informácií
Alt text

Rozdiel medzi pažerákovým refluxom a prekyslením žalúdka

Termíny „reflux žalúdočnej šťavy“ a „prekyslenie žalúdka“ sa pomerne často zamieňajú a ľudia často ani nevedia, aký je medzi nimi vlastne rozdiel.

Ale v skutočnosti je medzi nimi hneď niekoľko rozdielov, pretože prekyslenie žalúdka nie je, ako sa mnohí domnievajú, len slabšou formou refluxu žalúdočnej šťavy.

S Rennie ICE bez cukru sme sa na tieto dva problémy dôkladne pozreli a zostavili sme túto príručku, ktorá vám vysvetlí všetky rozdiely.

Viac informácií
Alt text

Tipy, ako bojovať so stresom

Na pálení záhy alebo na prekyslení žalúdka sa môže významne podieľať stres – o dôvod viac, prečo v rámci boja so stresom začať žiť zdravo.

Hľadanie nových spôsobov zvládania stresových situácií a relaxácie našťastie nemusí nutne stáť obrovské množstvo času a peňazí. Množstvo vecí, ktoré vám v živote pomôžu od stresu, môžete začať robiť už dnes.

Rennie ICE bez cukru vám ukáže niekoľko skvelých vecí, ktorými môžete svoje napätie zmierniť.

Viac informácií
Alt text

Čo spôsobuje pálenie záhy

Pálenie záhy denne ovplyvňuje tisíce ľudí a pre niektoré z nich predstavuje až extrémne nepríjemný pocit.

Pálenie záhy vzniká často následkom refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a pociťujeme je ako pálenie v hrudi alebo hrdle.

Pálenie záhy vnímame rôzne - od pocitu pálenia na hrudi po kyslú chuť vzadu v krku. Problém najčastejšie nastáva po požití určitých potravín, ktoré mnohí z nás konzumujú denne.

Viac informácií